Odpowiednia poduszka do spania – jak wybrać?

poduszka do spania - jak wybrać odpowiednią

Odpowiedni sen wpływa na nasze dobre samopoczucie. Co ciekawe zajmuje aż 1/3 naszego życia. Dlatego tak ważne jest zadbanie o pełny komfort, wygodę i prawidłowe podparcie każdej części ciała. Oczywiście na jego jakość wpływa wiele czynników. Poza właściwie dobranym materacem równie istotna jest odpowiednia poduszka do spania, która zapewni idealne podparcie głowy i kręgów szyjnych. W takim razie jak wybrać odpowiednią poduszkę do spania?

Dlaczego wybór poduszki jest taki istotny?

Wybór odpowiedniej poduszki, która dopasuje się do naszych potrzeb, jest niełatwą sprawą. Obecnie rynek przesycony jest wszelkim rodzajem dóbr, w tym również poduszkami. Możemy zaobserwować modele o odmiennych właściwościach i zróżnicowanych pod kątem ceny. Prawidłowo dobrana poduszka pomoże uniknąć wielu niekorzystnych dolegliwości, które zakłócają nasz zdrowy sen. Poduszka stanowi podstawę do relaksu naszych mięśni w górnych partiach ciała. Zapewnia odpowiednie podparcie w okolicy odcinka szyjnego, w którego obrębie znajduje się wiele wiązadeł, mięśni i stawów, które bardzo często są napięte. Dlatego niezwykle istotne jest, by podczas snu stworzyć im komfortowe warunki do regeneracji i odpoczynku. W przeciwnym razie, tuż po przebudzeniu będziemy odczuwać ból i dyskomfort, które wpłyną negatywnie na nasze samopoczucie i wydajność podczas całego dnia.

Jaką poduszkę wybrać?

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru produktu jest oczywiście materiał, z jakiego jest wykonana poduszka. Najbardziej polecane są poduszki wykonane z włókien, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością powietrza, dzięki której w obrębie poduszki nie gromadzi się wilgoć. Dodatkowym ich atutem jest możliwość prania w pralce, przez co utrzymanie poduszki w czystości jest niezwykle łatwe i sprzyja względom higienicznym. Dobrze sprawdzają się również poduszki wykonane z lateksu lub z pianki termoelastycznej. Niezwykle istotna jest również pozycja, w jakiej zasypiamy. Warunkuje ona rodzaj poduszki, jaki powinniśmy używać:
na brzuchu – śpiąc w takiej pozycji, zaleca się używanie poduszek miękkich i w miarę cienkich, ponieważ twarda struktura uciska gardło, uniemożliwiając swobodne oddychanie,
na plecach lub na boku – w tych pozycjach dobrze sprawdzą się poduszki o średniej grubości i miękkości, zapewniają odpowiednie ułożenie odcinka szyjnego względem pozostałej części ciała – kręgosłup utrzymany został w linii prostej.
Równie istotnym czynnikiem, który pozwoli nam lepiej dopasować poduszkę, są oczywiście gabaryty naszego ciała. Osobom o niskiej, drobnej budowie zaleca się poduszki miękkie o wysokości między 10-12 cm. Z kolei osoby wysokie, z większą masą ciała powinny rozważyć zakup poduszki nieco wyższej, między 13-15 cm wysokości, o średnim lub wysokim stopniu twardości.

Odpowiednio dobrana poduszka niewątpliwie zapewni nam przyjemny i komfortowy sen, a także właściwe podparcie kręgosłupa w górnym odcinku ciała. Inwestując w dobrą poduszkę, inwestujemy w nasze dobre zdrowie i samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *