Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Stelaż do łóżka - sypialnia

Na wysoki komfort i wygodę podczas snu ma wpływ wiele czynników. W głównej mierze zależy on od odpowiednio dopasowanego materaca, który stanowi bezpośrednie podparcie dla ciała podczas snu. Jednakże prawidłowa praca materaca nie wynika z samych właściwości i budowy materaca. Niezwykle ważnym elementem łóżka jest odpowiednio dobrany stelaż. To właśnie stelaż umieszczony w ramie łóżka tworzy stabilną i zarazem elastyczną powierzchnię dla materaca, która wpływa na jakość snu. W takim razie jak wybrać odpowiedni stelaż do łóżka? Warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu stelaża.

Po co stelaż do łóżka?

Główną funkcją, jaką ma spełniać stelaż do łóżka, jest zapewnienie stabilnej powierzchni dla materaca, która umożliwi swobodny przepływ powietrza, odprowadzenie wilgoci oraz wpłynie na prawidłową pracę, dzięki której nasz materac do spania zachowa swoje właściwości przez wiele lat. Kluczową kwestią przy wyborze stelaża jest idealne dopasowanie rodzaju materiału i rozstawu listew stelaża do posiadanego materaca. Nieprawidłowo dobrany stelaż może wpłynąć na szybsze zużycie materaca oraz dyskomfort podczas codziennego użytkowania.

Jaki rodzaj materiału?

Obecnie najpopularniejsze i cieszące się największym zainteresowaniem stelaże wykonane są z wysokiej jakości drewna. Dostępne są produkty z drewna sosnowego, brzozowego oraz bukowego. Należy pamiętać, że jakość materiału przekłada się bezpośrednio na wytrzymałość i trwałość stelaża do łóżka. Do najtrwalszych stelaży zaliczają się modele wykonane z drewna bukowego, polecane są do droższych materacy piankowych wysokoelastycznych i lateksowych. Tworzą elastyczną powierzchnię, dzięki której materac jest prawidłowo podparty i nie ulega zapadnięciu. Najmniej odporne na odkształcenia są stelaże z listwami sosnowymi, dlatego nie są to produkty polecane przez specjalistów. Kompromisem pomiędzy droższymi bukowymi stelażami a sosnowymi, są stelaże z listwami z drewna brzozowego. Są to idealne stelaże do materacy ze średniej półki cenowej, gwarantujące odpowiednie podparcie i przepływ powietrza.

Odpowiedni rozstaw listew

Równie istotną kwestią co rodzaj materiału jest odpowiedni rozstaw listew w stelażu. To właśnie odstępy pomiędzy listewkami umożliwiają swobodny przepływ powietrza do materaca, zapewniając długotrwałą świeżość i czystość. Idealnym rozwiązaniem są stelaże z rozmieszczeniem listewek co 3-4 cm, dzięki czemu materac jest stabilnie podparty oraz nie zapada się pod ciężarem użytkownika.

Regulowane czy tradycyjne?

Szeroka oferta produktowa stelaży do łóżka pozwala wybierać spośród wielu modeli. Dostępne są klasyczne stelaże doskonale podpierające materac, jak również nowoczesne stelaże z możliwością regulacji położenia zagłówka i podnóżka. Stelaż do łóżka regulowany doskonale sprawdzi się w przypadku osób starszych i stale leżących ze względu na chorobę. Umożliwia szybkie i łatwe uniesienie zagłówka do pozycji siedzącej, jak i podniesienie nóg, co przekłada się na lepsze ukrwienie i regenerację. Regulacja położenia pozwala na osiągnięcie optymalnej pozycji. Stelaże regulowane należy stosować w połączeniu z materacami piankowymi i lateksowymi.

Stelaż stanowi podstawę dla dobrze funkcjonującego łóżka. Wpływa na jakość i wysoki komfort podczas codziennego użytkowania, dlatego niezwykle istotne jest, aby wybrać odpowiedni produkt dopasowany do posiadanego już materaca, co powoli cieszyć się wygodnym odpoczynkiem przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *