Najlepsza pozycja do spania, czyli jaka?

najlepsza pozycja do spania

Na wygodę i komfort podczas snu ma wpływ wiele czynników. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego materaca, którego zadaniem jest prawidłowe i stabilne podparcie ciała w trakcie odpoczynku. Jednakże nawet najlepszy materac nie zapewni nam oczekiwanej wygody, jeśli przyjmujemy nieodpowiednią pozycję podczas snu. To, w jaki sposób układamy się na łóżku, w znacznym stopniu warunkuje jakość naszego snu. Zatem jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Spanie na plecach

Wielu specjalistów zaleca spanie na plecach. Jest to zdecydowanie najzdrowsza pozycja do spania, podczas której dochodzi do odciążenia kręgosłupa, karku oraz mięśni. Spanie na plecach umożliwia niezaburzony przepływ krwi w organizmie, dzięki czemu unikniemy porannego drętwienia kończyn. Leżąc na plecach, umożliwiamy rozluźnienie mięśni, które pod całym dniu są spięte i obciążone. Spanie na plecach zapewnia pełną regenerację ciała w trakcie snu. Pozycja ta nie jest zalecana osobom, u których zdiagnozowany został bezdech senny. Jest to dolegliwość, która może doprowadzić do niedotlenienia podczas snu.

Ułożenie na boku

Pozycja spania na boku to pozycja, w której zasypia duża część naszego społeczeństwa. Podczas układania na boku nie dochodzi do ucisku organów wewnętrznych, a nasz kręgosłup utrzymany zostaje w stabilnej pozycji zapewniającej odprężenie i regenerację. Zaleca się również włożenie poduszki między kolana, która pozwoli na zachowanie naturalnego ułożenia kręgosłupa podczas snu. Spanie na boku wpływa również na prawidłową pracę układu krwionośnego.

Spanie na brzuchu

Zdecydowanie niepolecana pozycja do snu. Podczas leżenia na brzuchu dochodzi do ściśnięcia dolnych partii, które w dłuższej perspektywie mogą przełożyć się na powstawanie zgagi oraz nieprzyjemnego pieczenia w przełyku. W takiej pozycji najbardziej obciążony jest kark i mięśnie szyi, które muszą być ułożone w nienaturalnej pozycji przez całą noc. Spanie z przyciśniętą twarzą do poduszki może powodować bóle głowy oraz uszu. Spanie na brzuchu nie zapewni nam odpowiedniego komfortu i rozluźnienia podczas snu.

To, w jaki sposób śpimy, jest równie istotne, jak wybór odpowiedniego materaca. Pozycja, w jakiej zasypiamy, w dużym stopniu przekłada się na nasze poranne samopoczucie i zdrowie. Nawet najlepszy materac nie zapewni nam odpowiedniego komfortu, jeśli nie zmienimy złych nawyków podczas snu. Warto zadbać o zdrowy i wygodny sen!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *