Materac to inwestycja w przyjemny i komfortowy sen na długie lata. Jednak z czasem również on ulega zużyciu. Zwykle jego żywotność szacuje się na okres około 7 – 15 lat. Oczywiście wszystko zależy głównie od modelu, jakości wykonania oraz wykorzystanych materiałów. Ponadto na proces niszczenia materaca ma wpływ stopień oraz sposób w jaki się go użytkuje. Zatem kiedy warto rozważyć opcję wymiany materaca? Po czym poznać, że stracił już swoje pierwotne właściwości?
Oto kilka symptomów, które świadczą o tym, że czas zastanowić się na wyborem nowego materaca:
1. Ślady zużycia – wyczuwalne sprężyny, wgniecenia, zniekształcenia pianki czy inne, widoczne uszkodzenia niewątpliwie wskazują na to, że trzeba podjąć decyzje o kupnie nowego materaca.
2. Dyskomfort snu – częste pobudki w nocy, ciągła zmiana pozycji z boku na bok lub – co gorsza – odczuwanie ruchów drugiej połówki podczas snu, znacznie pogarszają jego jakość. Jest to sygnał, że warto zastanowić się nad wymianą materaca.
3. Ból – jeżeli każdego ranka czujemy dolegliwości bólowe w odcinku kręgosłupa, zmęczenie czy drętwienie kończyn to wskazówka do zmiany materaca. Materac wówczas nieodpowiednio dopasowuje się do ciała, a to z kolei wpływa na niewłaściwe podparcie kręgosłupa oraz występowanie bólu. Jest to wręcz niedopuszczalne, ponieważ sen powinien stanowić dla organizmu podstawę do regeneracji i relaksu.
4. Względy higieniczne – to jeden z najważniejszych powodów do zmiany. Jeżeli dręczy nas katar, kichanie czy swędzenie skóry to sygnał, że materac jest siedliskiem roztoczy i kurzu. Z kolei to wywołuje alergie. Pamiętajmy, że każdej nocy człowiek wydziela ok. 0,5 litra potu. Zatem wspomaga to rozwój bakterii w materacu, które kolejno wchłaniają się w nasze ciało, co oczywiście nie jest korzystne dla zdrowia.
Miejmy na uwadze, że im wyższa jakość, tym materac posłuży nam na dłużej i nie ulegnie przedwcześnie degradacji. Warto więc zapoznać się z ofertą materacy dostępnych na rynku, skorzystać z porad ekspertów i zainwestować w dobry model, dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji.