Twardość materaca – co oznaczają stopnie twardości?

jak dobrać twardość materaca?

Dobór odpowiedniego materaca znacząco wpływa na komfort snu, a także determinuje jego właściwości zdrowotne. Ciężar ciała wpływa na odczuwanie komfortu, im wyższa waga, tym twardszy model powinniśmy wybrać. Zakup materaca do sypialni może się wydawać trudny, ponieważ dostępna jest szeroka gama modeli piankowych, sprężynowych i hybrydowych. Można znaleźć materace miękkie, średnio-twarde i twarde, wykonane z materiałów naturalnych i syntetycznych, jak również materace jednowarstwowe, wielowarstwowe oraz specjalistyczne ortopedyczne i rehabilitacyjne.

Jak dobrać materac do spania?

Materiał i rozmiar materaca dobierany jest do indywidualnych preferencji i potrzeb. Z kolei stopień twardości modelu musi odpowiadać ciężarowi ciała użytkownika. Stopień twardości jest najważniejszym parametrem, nieodpowiednio dobrany model będzie niewygodny. Twardość materaca zależy od materiałów z jakich został wykonany oraz od rodzaju całościowej konstrukcji. Oznaczenia informują czy dany materac jest miękki, średnio-twardy czy twardy, a także, dla jakiej wagi użytkownika powinien okazać się odpowiedni.

Stopnie twardości materacy

H1 – materac miękki, tym symbolem oznaczane są miękkie materace, dla osób, które ważą nie więcej niż 60 kg. Modele H1 są odpowiednie dla dzieci w wieku szkolnym i bardzo szczupłych osób.
H2 – materac średnio twardy, oznaczenie H2 spotkamy przy średnio twardych materacach, polecanych użytkownikom o wadze w przedziale od 60 kg do 80 kg. Wśród modeli H2 znajdziemy materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Średnio twarde materace są uniwersalne i często stosowane są w hotelach, a także materacach dla dwóch osób.
H3 – materac twardy, tym symbolem oznaczane są materace twarde przeznaczone dla osób, które ważą więcej niż 90 kg. Modele H3 sprawdzą się dla osób o podwyższonej masie ciała, jak i tym, którzy lubią spanie na twardym podłożu.
H4 – materac bardzo twardy, oznaczenie H4 spotykamy przy najtwardszych modelach wykonanych z bardzo gęstych pian i mocnych sprężyn, rekomendowanych dla osób ważących ponad 100 kg. Tego typu modele posiadają dodatkowe wzmocnienia, które zwiększają ich twardość.

Odpowiedni materac – prawidłowe podparcie ciała

Odpowiednio dopasowany materac powinien być elastyczny oraz zapewniać prawidłowe podparcie kręgosłupa dopasowując się do niego. Dla dzieci, które wywierają nieznaczny nacisk na materac, odpowiednie będą modele z elastycznej pianki, natomiast dla seniorów wskazane są materace ortopedyczne. Odpowiedni materac powinien pod naciskiem ciała się lekko uginać, aby nie powodować nieprzyjemnego uciskania.

Decydując się na zakup materaca, należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje, wagę, potrzeby, oraz ewentualne problemy zdrowotne. Dbajmy o zdrowie i pamiętajmy, że prawidłowo dopasowany materac to podstawa dobrego samopoczucia o poranku i warunek komfortowego wypoczynku. Przed zakupem materaca nie tylko warto się zważyć, ale jeśli jest tylko taka możliwość, należy wybrać się do sklepu stacjonarnego, aby przetestować na własnej skórze poszczególne modele materacy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *